Annonser

Missing People etablerar avdelning i Härjedalen

Foto av författare

Morgan Grip

2013-11-17-missing-people-3.jpg
Elin Lemon ledde informationsmötet om Missing People. Foto: Morgan Grip
På söndagkväll hölls ett första uppstartsmöte för bildandet av en Missing People-avdelning i Härjedalen och lokalen som hade lånats för ändamålet fylldes snabbt av intresserade.

– Vi är mycket nöjda med de cirka 30 personer som kom i kväll, säger Elin Lemon, som var den som ledde mötet och som tillsammans med bl a Björn Lemon och Margareta Swärd initierat till mötet för att få en avdelning i Härjedalen.

På plats i Sveg fanns också Per-Inge Edqvist från Missing People Norra Dalarna. Han berättade om hur de arbetar inom Missing People, hur det går till vid ett sök och vad det innebär att ha en ledningsroll.

– Nu kommer vi att skicka ut ett mail till de som är intresserade av en ledningsroll och inom kort så kommer MP centralt att godkänna de sökande, detta för att kvalitetssäkra organisationen, avslutar Elin och uppmuntrar alla som är intresserade av att hjälpa till i organisationen att ta kontakt.

När MP centralt godkänt ledningsrollerna blir Missing People Härjedalen en officiell avdelning.

Mer om Missing People på missingpeople.se
 

Bild 2

2013-11-17-missing-people-4.jpg

Bild 3

2013-11-17-missing-people-5.jpg

Bildtext 2
Per-Inge Edqvist informerade bl a om vad det innebär att ha en ledningsroll. Foto: Morgan Grip
Bildtext 3
Missing People Härjedalen snart verklighet. Foto: Morgan Grip
Annonser

Annonser
Prenumerera på min YouTubekanal

Morgan Grip – I kameralinsen med Härjedalen som utgångspunkt. Det är självklart helt gratis!