Annonser

En magisk kväll med Henrik Åberg och Elvis Christmas

Foto av författare

Jessica Grip

2013-12-15-henrik-aberg-61.jpg
Henrik Åberg bjöd på en magisk kväll i Svegs kyrka med sin uppsättning av Elvis Christmas. Foto: Morgan Grip
När Henrik Åberg öppnade sin konsert Elvis Christmas i Svegs kyrka på söndagskvällen med Silent night, förstod man att det skulle bli en magisk afton. Visst hade man hört att han kunde likna Elvis Presley, men så till den milda grad kunde väl ingen likna honom.

Tillsammans med musikerna PJ Altin och Mikael Westman tog han oss med på en resa i Elvis fotspår i en blandning av klassiska julsånger, varierat med gospel och några av de allra mest pampiga låtar han gjort. Eller vad sägs om Amazing Grace, He is my everything och An American Trilogy. När Henrik sedan sätter sig vid pianot och spelar Unchained Melody ville applåderna liksom aldrig ta slut. Han gav oss även en mycket fin version av Blue eyes crying in the rain vid pianot, den sista låt Elvis någonsin sjöng.

Många håller nog med om att det var en närmast spöklik atmosfär i Svegs kyrka i söndagskväll och med den fina akustik som kyrkan bjuder på blev det en helt fantastisk konsert. Nu vet man även hur det hade låtit om Elvis hade sjungit på svenska. Det är bara att gratulera de orter som under de närmaste veckorna får besök av Elvis Christmas.

Det finns en stor anledning att passa på att rikta ett tack till Roland Cedermark, det var nämligen han som fick Henrik att börja lyssna på Elvis en gång i tiden. 

 

Bild 2

2013-12-15-henrik-aberg-51.jpg

Bild 3

2013-12-15-henrik-aberg-64.jpg

Bild 4

2013-12-15-henrik-aberg-58.jpg

Bild 5

2013-12-15-henrik-aberg-56.jpg

Bild 6

2013-12-15-henrik-aberg-57.jpg

Bildtext 2
Det är inte bara rösten som är otroligt lik Elvis. Foto: Morgan Grip
Bildtext 3
Med stor inlevelse tog Henrik med publiken på en musikresa i Elvis fotspår. Foto: Morgan Grip
Bildtext 4
Foto: Morgan Grip
Bildtext 5
Foto: Morgan Grip
Bildtext 6
Henrik hade med sig de två mycket skickliga musikerna Mikael Westman på gitarr och sång och PJ Altin på klaviatur och sång. Foto: Morgan Grip
Videotext
Missade du konserten Elvis Christmas kan du se delar av den här. Foto, klippning: Morgan Grip
Bildspecial

2013-12-15-henrik-aberg-50.jpg

Bildspecial

2013-12-15-henrik-aberg-52.jpg

Bildspecial

2013-12-15-henrik-aberg-53.jpg

Bildspecial

2013-12-15-henrik-aberg-54.jpg

Bildspecial

2013-12-15-henrik-aberg-55.jpg

Bildspecial

2013-12-15-henrik-aberg-59.jpg

Bildspecial

2013-12-15-henrik-aberg-60.jpg

Bildspecial

2013-12-15-henrik-aberg-62.jpg

Annonser

Annonser
Prenumerera på min YouTubekanal

Morgan Grip – I kameralinsen med Härjedalen som utgångspunkt. Det är självklart helt gratis!