Annonser

Skoterolycka och älgkrock rapporterar polisen

Foto av författare

Morgan Grip

polis_062.jpg
Foto: Morgan Grip
På lördagskvällen voltade en kvinna med sin skoter vid Tväråsen, Lillhärdal. Med på skotern fanns även hennes barn 6 och 11 år gamla. Kvinnan uppger att ingen blivit skadad men att de nu inte tar sig från platsen och dessutom inte kan orientera sig på platsen.

Området är inte att betrakta som fjällområde men polisen inleder räddningstjänst enligt lagen om skydd mot olyckor. 

Fjällräddningspatruller kallas ut för att söka efter de försvunna personerna. Efter cirka två timmar hör kvinnan av sig och meddelar att samtliga nu befinner sig i en stuga i området. Fjällräddarna återkallas. Inga personskador har uppstått.

Under söndagskvällen kolliderade en personbil med en älg på RV 84 mellan Linsell och Glissjöberg. Ingen person kom till skada. Älgen dog på platsen och kontaktman ringdes ut för att ta reda på denna.

Annonser

Annonser
Prenumerera på min YouTubekanal

Morgan Grip – I kameralinsen med Härjedalen som utgångspunkt. Det är självklart helt gratis!