Annonser

Ann har tagit showdansen till Härjedalen

Foto av författare

Jessica Grip

img_8090.jpg
Ann Backéus och hennes 40 barn stora klass som träffas och dansar varje måndag. Foto: Morgan Grip
Ann Backéus, danspedagog från Hede, började den här terminen som lärare på Kulturskolan i Härjedalen. Intresset för showdans hos barn och ungdomar är stort och bara i Sveg går 14 elever i årskurs 4-9 och dansar för henne en gång i veckan. Ann förstod tidigt att intresset för dans finns i alla åldrar så hon startade även upp en klass efter skoltid, för barn i åldrarna 7-9 år och varje måndag träffas ca 40 barn för att showa.

– Riktigt roligt att så många är intresserad av just den här typen av dans som jag också brinner för, säger Ann. Jag är imponerad över vilken taktkänsla de här barnen har och vilken förmåga de sitter inne med. Dans är ju inte bara roligt, det är även bra för självkänsla, kroppskännedom och samarbetsförmåga.

Ann är uppväxt i Stockholm och skolad hos den kände dansaren Lasse Kühler och har dansat sedan barnsben. Hon har jobbat på scener som Chinateatern och Göta Lejon som bakgrundsdansare i olika musikaler. Hon har under åren jobbat ihop en bred erfarenhet som hon nu kan använda sig av i sin roll som danspedagog i Kulturskolan och även som ledare i olika kvällskurser. Senast igår startade hon en klass för vuxna dansare i Sveg.

– Redan när jag startade barngruppen i Sveg förstod jag att det fanns ett intresse även för vuxna, berättar Ann som nappade på idén. Det är klart att även de vuxna ska få dansa, så nu har vi en vuxengrupp varje vecka där 14 personer från gymnasieåldern och uppåt deltar. 

 

Bild 2

img_8081.jpg

Bild 3

img_8117.jpg

Bild 4

img_8135.jpg

Bildtext 2
Foto: Morgan Grip
Bildtext 3
Foto: Morgan Grip
Bildtext 4
Foto: Morgan Grip
Annonser

Annonser
Prenumerera på min YouTubekanal

Morgan Grip – I kameralinsen med Härjedalen som utgångspunkt. Det är självklart helt gratis!