Annonser

Polisens ungdomsgrupp informerade

Foto av författare

Jessica Grip

img_9904.jpg
Maria Lundberg från Polisens ungdomsgrupp i Östersund berättade tillsammans med kollegan Katrin Sahlin om deras verksamhet och det aktuella läget vad gäller droger i länet. Foto: Morgan Grip
Polisens ungdomsgrupp är just nu på turné runt om i länet för att informera tonårsföräldrar om sin verksamhet samt redogöra för det aktuella drogläget i länet. I onsdags var det dags för Härjedalen och stort antal föräldrar hade tagit sig till Folkets Hus i Sveg. Föräldrar till elever på skolorna i Ytterhogdal, Hede och Funäsdalen fanns också med via direktlänk.

Maria Lundberg och Katrin Sahlin jobbar båda i ungdomsgruppen i Jämtland. I gruppen jobbar man för att förebygga kriminalitet och missbruk bland ungdomar samt lagföra och utreda brott som begåtts av eller drabbat personer främst under 18 år. Turnén de just nu är ute på är en del av deras sätt att jobba med uppsökande verksamhet, d.v.s. finnas där ungdomarna finns och där är föräldrarna ett stort stöd för deras arbete.

– Ni föräldrar är ett nödvändigt verktyg för oss, känner ni minsta oro så tveka aldrig att kontakta oss, var budskapet från Maria och Katrin. När det finns tips och bevis på att det uppstått oro kring en ungdom gör vi hembesök i samråd med vårdnadshavare. Detta är ett led i det förebyggande arbetet där målsättningen är att fånga upp ungdomar i ett tidigt skede.

För några år sedan var nätdrogen spice mycket vanlig i länet men där har man sett en minskad förbrukning senaste tiden och man hoppas och tror att det håller i sig. Däremot finns det tyvärr andra droger som ungdomar använder sig av och framförallt ser man att användandet av tabletter har ökat.

– Just tabletter är lätta att få tag på och det är för övrigt andra droger också, säger Maria Lundberg, vill man ha en drog så får man tag på den och användandet finns hos alla kategorier av människor. Vi kan nästan vara säkra på att minst en i varje klass på gymnasiet använder någon form av drog.

Ungdomsgruppens arbete sker i tät samverkan med bland annat socialtjänsten, föräldrar, föräldraföreningen mot narkotika och nattvandrarna.

Medverkande under kvällen var även Svegspolisen, representanter från Nattvandrarna och kommunens alkohol och drogsamordnare Agneta Roberts.

Följ ungdomsgruppen på Facebook, där ger de brottsförebyggande information och tar upp aktuella frågor, händelser, aktiviteter och ämnen som berör deras verksamhet.
https://www.facebook.com/polisen.jamtland.ungdomsgruppen

Bild 2

img_9918.jpg

Bild 3

img_9927.jpg

Bild 4

img_9938.jpg

Bildtext 2
Ingrid Larsson från Svegspolisen berättade om hur man jobbar i Härjedalen. Hon uppmanar alla att tipsa polisen om misstankar till brott finns. Foto: Morgan Grip
Bildtext 3
Alkohol- och drogsamordnare Agneta Roberts jobbar förebyggande med ungdomar i Härjedalens kommun, bl.a. för att förhindra att ungdomar börjar röka. Foto: Morgan Grip
Bildtext 4
Eva-Britt Boij representerade nattvandrarna och berättade om hur de jobbar. Hon ser gärna att fler anmäler sitt intresse för att finnas till för ungdomarna, man behöver inte vara tonårsförälder, alla är välkomna. Foto: Morgan Grip
Annonser

Annonser
Prenumerera på min YouTubekanal

Morgan Grip – I kameralinsen med Härjedalen som utgångspunkt. Det är självklart helt gratis!