
Som vem som helst klev han upp på scenen, en av världens genom tiderna mest framgångsrike längdskidåkare med inte mindre än 8 OS-guld, 5 VM-guld, 29 mästerskapsmedaljer och 46 världscupsegrar i sin samling, för att berätta om sin karriär, om historien bakom sina otroliga framgångar men även vilka motgångar han stötte på efter vägen.
– Det var ingen självklarhet att jag skulle bli längdskidåkare från början, jag åkte skidor som vilket barn som helst och jag fick tjata mig till ett par skidor som fick plats i spåren, eftersom pappa tyckte att det fungerade bra med breda turskidor.
Han kommer inte från någon toppidrottsfamilj, hans träning har alltid varit på eget initiativ och att han kom sist i backhoppningstävlingarna som liten gjorde inte så mycket tyckte han, det var roligt ändå. Hans tränare gav honom dock en vink om att satsa på längdskidor eftersom han såg både snabbhet och talang.
När Björn debuterade i det norska landslaget 1987 var Sverige den största nationen inom längdskidåkning och det var också då han förstod hur mycket träning som skulle behövas för att nå toppen.
– Ett gott resultat startar nästan alltid med en dröm, jag drömde om att bli en bra skidåkare men aldrig att jag skulle bli den bäste och där och då trodde jag aldrig att jag någonsin skulle besegra Gunde Svan, Thomas Wassberg eller Torgny Mogren.
Det var där det började, vid olympiaden i Calgary 1988 fanns han på plats men han fick aldrig chansen. Sex år senare skulle Norge anordna vinter-OS och planen var klar, Norge skulle vara i topp och där skulle Björn vara en del.
– Det var hårt jobb och det hade ju aldrig gått om vi inte hade varit det fina lag som vi var, det var tillsammans vi ordnade de fina resultaten. Vi gladdes alltid åt varandras framgångar och det gjorde oss starka. Goda resultat är ingenting man går runt och har det måste man kämpa för, man går heller inte runt och är olympisk mästare år ut och år in, men man kan dra nytta av de erfarenheterna senare i livet.
Drygt 100 personer kom för att lyssna till Björns berättelse som arrangerades av skidsektionen i Lillhärdals IF.



