Annonser

Cecilia tilldelades stipendium för sin företagaranda

Foto av författare

Jessica Grip

cecilia-svensson-svedab-161219-img_0555.jpg
Cecilia Svensson från Sveg fick motta stipendium från stiftelsen Sven O Perssons fond för föredömlig företagargärning. Foto: Morgan Grip
Cecilia Svensson från Sveg hade förra veckan äran att besöka landshövding Jöran Hägglund i hans residensvåning. Cecilia är nämligen en av sex företagare i länet som får motta stipendium från stiftelsen Sven O Perssons fond för föredömlig företagargärning och onsdags var det dags för bjudning med tillhörande stipendieutdelning.

Stipendiet innebär att mottagarna under våren får möjlighet att tillsammans delta i en utbildning för att utveckla ledarskapet inom näringsverksamheten, något som Cecilia ser mycket fram emot.

– Jag känner mig så otroligt hedrad och glad över att dels få stipendiet men även möjligheten att skapa nätverk med andra företagare i länet, säger Cecilia Svensson. Det ska bli så kul att göra det här tillsammans med de fem övriga stipendiaterna.

Cecilia, som till vardags driver redovisningsbyrån Svedab i Sveg tillsammans med syster Sigrid, har redan nu ett stort nätverk genom sitt engagemang i Företagarna Härjedalen.  

– Jag hoppas och tror att det här ska stärka mig som person och ge mig nya intryck och idéer om hur man kan leda ett företag. Det i sin tur kommer i förlängningen att stärka företaget, säger Cecilia Svensson.

I höstas var hon nominerad till utmärkelsen årets serviceperson som kommunen, tillsammans med folkets röster utser varje år. Även om hon inte tog hem den utmärkelsen är hon hedrad över nomineringen. 

– Det blev lite av en ketchupeffekt nu med två mycket fina nomineringar så tätt. Vi behöver bli bättre på att tala om att vi finns i den här delen av länet och att många utför fantastiskt bra jobb även här, säger Cecilia Svensson.

En mycket hedrad stipendiat alltså, som fortfarande är väldigt nyfiken på hur man har hittat just henne. 

Annonser

Annonser
Prenumerera på min YouTubekanal

Morgan Grip – I kameralinsen med Härjedalen som utgångspunkt. Det är självklart helt gratis!