Annonser

Coop nyöppnade med bandklippning och tårta

Foto av författare

Morgan Grip

20160406-img_5959.jpg
Butikschefen Örjan Lindström bjöd på tårta. Foto: Morgan Grip
Redan tio minuter innan öppning fanns ett 20-tal personer på plats utanför entrén till Coop i Sveg när man på onsdagsmorgonen, efter omfattande ombyggnationer, nyinvigde butiken.

När bandet var klippt av förskolebarn från Sörgårdens föräldrakooperativ fylldes butiken snabbt på med kunder. Inne i butiken bjöds kunderna på tårta av butikschefen Örjan Lindström och personalen delade ut goodiebags.

Alla verkade nöjda med ombyggnationen, som pågått under vintern och som kostat cirka fyra miljoner kronor. 

– Ett riktigt lyft för butiken, snyggt och överskådligt, sa till exempel en av de kunder vi pratade med.

– Den mesta ombyggnationen har skett i butiken men vi har även gjort en hel del bakom kulisserna för att förbättra utrymmena för personalen. Jag tycker ombyggnationen känns riktigt, riktigt bra, sa Michael Gällerstedt, driftschef för Coop Nord, som fanns på plats vid invigningen.

Läs också:
Coop i Sveg får ett ansiktslyft

Bild 2

20160406-img_5935.jpg

Bild 3

20160406-img_5930.jpg

Bild 4

20160406-img_5945.jpg

Bild 5

20160406-img_5950.jpg

Bildtext 2
Förskolebarn från Sörgårdens föräldrakooperativ klippte bandet. Foto: Morgan Grip
Bildtext 3
– Jag tycker ombyggnationen känns riktigt, riktigt bra, sa Michael Gällerstedt, driftschef för Coop Nord, som fanns på plats vid invigningen. Foto: Morgan Grip
Bildtext 4
Foto: Morgan Grip
Bildtext 5
Foto: Morgan Grip
Annonser

Annonser
Prenumerera på min YouTubekanal

Morgan Grip – I kameralinsen med Härjedalen som utgångspunkt. Det är självklart helt gratis!