
– Tjejerna avslutar ändå matchen bra och kämpade, trots den tuffa inledningen väl i de två återstående perioderna. Slutsiffrorna skrivs till 10-0, säger Svegs tränare Tommy Svensson.
– I söndagens match i Kobbs Arena i Karlstad mot Skåre BK gör vi en bra match, men då vi blir bortdömd i slutet av andra perioden så kan Skåre gå till periodvila med en 3-1 ledning och efter det orkar inte tjejerna ladda om inför tredje, säger Tommy, som tycker att tjejerna ändå gör en kanonmatch med tanke på 10-0 mot Leksand dagen innan.
– Nu ser vi fram emot helgen då vi ska ta revansch mot Skåre i dubbelmötet på hemmaplan, då vi spelar en match på lördag och en på söndag. Förhoppningsvis med rättvisa domare, avslutar Tommy.
Matchfakta
Leksands IF 2-Svegs IK: 10-0 (6-0, 2-0, 2-0)
Skott: ingen uppgift
Skåre BK-Svegs IK: 6-1 (1-1, 2-0, 3-0)
Skott: ingen uppgift
Målgörare Sveg: Julia Stener
