
Maria Dillner Westberg är avdelningschef för omsorgen i Härjedalen och hon informerade tillsammans med Härjegårdars VD Hans Svensson, om de trygghetsboenden som håller på att utvecklas i hela kommunen för personer som är fyllda 70 år. I uppstarten kommer åtta av de boenden som finns på Senioren i Sveg att byggas om till trygghetsboende, sedan kommer man att se över den här formen av boende även på de övriga orterna i kommunen.
– Efterfrågan på den här formen av boenden ökar och kommunen vill möta kommande behov och vara flexibel, förklarar Maria.
För att söka sig till ett trygghetsboende behövs inga långdragna processer, det enda kravet är att man är 70 år eller äldre.
Mats Falkeman som är ansvarig för fibernätet hos Härjeåns fanns på plats och berättade lite om deras verksamhet och om att det är fiber som gäller i framtiden. Den är otroligt driftsäker och kapaciteten är i stort sett obegränsad. Han berättade även om möjligheterna till både TV och telefoni med hjälp av fiber.
– Med tanke på att vårt landskap ser ut som det gör är fibernätet relativt väl utbyggt redan i dagsläget, menar Mats.
Han presenterade även ett räkneexempel på vad kostnaden skulle bli per månad om man finansierade en fiberinstallation för ca 15 000 kronor omräknat i ett lån med en återbetalningstid på fem år. den kostnaden skulle bli 306 kronor per månad.
Professor tillika forskare Margareta Grafström berättade om vad demens är, vem som får det, hur man märker det, när den oftast visar sig och vad man som anhörig kan göra för att hjälpa.
Under dagen fanns bl.a. DHR, Diabetesföreningen, HRF och Hjärt- och lungsjukas förening i Härjedalen på plats med representanter för sina verksamheter.





