Annonser

Fulla bänkrader när Bäckedal håller datorkurs för seniorer

Foto av författare

Jessica Grip

datorkurs-3877.jpg
Stort behov av datorkunskap gjorde att Bäckedals Folkhögskola startade två seniorklasser. Foto: Morgan Grip
Stor efterfrågan på datorkunskaper hos seniorer i Sveg gjorde att Bäckedals Folkhögskola startade upp en kurs som blev mer än fullsatt från första början.

– Tanken var att vi från början skulle ha en kurs med tolv deltagare, men vi fick snabbt tänka om när vi hade hela 33 personer som ville vara med, säger lärare Fredrik Jonasson.

Tolv veckor under våren, två dagar i veckan, tre timmar varje gång fylls klassrummet av två kunskapstörstande klasser, en på förmiddagen och en på eftermiddagen, alla med olika önskemål och olika kunskapsnivåer. 

– Många kanske aldrig har startat en dator medan en del kan lite mer, men vi börjar från början och tar det väldigt lugnt. De som redan har lite kunskaper snappar oftast upp något matnyttigt under vägen, säger Fredrik Jonasson. Det är viktigt att ta bort rädslan över att göra fel och förstå att det inte går att förstöra en dator genom att trycka på fel knapp. 

Intresset och behovet av att lära sig att hantera en dator är som sagt stort och Fredrik tror att många kanske kan känna sig lite utanför om man inte kan.

– Man kanske vill kunna hantera en internetbank eller skaffa sig en Facebook för att kunna ha kontakt med barn och barnbarn, tror han.

Originalutbudet som är läsårsbaserade finns fortfarande kvar som vanligt men man försöker även hitta olika alternativ med kortare kurser på skolan.

– I just den här utbildningen riktar vi oss även till en helt ny målgrupp och det tycker vi är jätteroligt, säger Fredrik Jonasson.
 

Bild 2

datorkurs-3898.jpg

Bild 3

datorkurs-3907.jpg

Bild 4

datorkurs-3923.jpg

Bildtext 2
Edvine Eriksson får instruktioner av Fredrik Jonasson. Foto: Morgan Grip
Bildtext 3
Bo Brännvall och Per Svensson slår sina kloka huvuden ihop. Foto: Morgan Grip
Bildtext 4
– Det är viktigt att ta bort rädslan över att göra fel och förstå att det inte går att förstöra en dator genom att trycka på fel knapp, säger Fredrik Jonasson. Foto: Morgan Grip
Annonser

Annonser
Prenumerera på min YouTubekanal

Morgan Grip – I kameralinsen med Härjedalen som utgångspunkt. Det är självklart helt gratis!