
Bäste Vasalöpare, hemmahörande i en klubb från Svegsbygden, blev Mattias Widmark, Svegs IK som körde sitt lopp på tiden 04:27:42, vilket räckte till plats 223. Knappt två minuter bakom honom kom klubbkompisen André Larsson över mållinjen på plats 247.
Mattias Widmark får även med sig en fin fjärdeplats med sitt lag El och Larmservice i Stafettvasan som kördes i fredags. Mattias gjorde en riktigt bra sträcka och var till och med uppe i ledning. Om söndagens Vasalopp säger han så här.
– Jag fick en bra start uppför första backen, jag var lite för passiv i början men kunde plocka placeringar mot slutet. Loppet kändes rätt bra trots lite halvtungt före och krampkänningar en bit efter Oxberg, men jag hade bra skidor, berättar en nöjd Mattias som hade siktat på en placering under 300, något han alltså fixade med god marginal.
Ytterligare två Svegsherrar körde in bland de tusen bästa, detta i form av Håkan Degselius på plats 563 och Björn Näslund på plats 955.
Fredrik Hansson från Lillhärdal tävlar numera för Team IFK Mora Skidklubb, men visst räknar vi med honom ändå. Fredrik körde in på plats 113 på tiden 04:18:51.
Fredriks syster, Frida Hansson, Lillhärdals IF, var den enda dam från Svegsbygden som kom fram till målet i Mora. Frida körde sitt första Vasalopp och blev 228:e dam i mål, hennes resa tog nästan exakt sju timmar. Vann damklassen gjorde Katerina Smugna från Österrike.
Resultatservice: http://results.vasaloppet.se/2016/?lang=SE
