
På lördagen var det dags för den stora öppningsdagen och folk vallfärdade för att fynda och infinna loppiskänsla.
Dagen till ära hade man även bjudit in allmänheten att ha sina egna bakluckeloppisar ute på gården.
– Vi hann inte ens sätta upp öppet-skylten innan det var fullt med folk här, berättar Eva. Det är svårt att säga hur många besökare det var men flera hundra var det som kom och gick under dagen, trots det något dåliga vädret under förmiddagen. Riktigt roligt att så många hittade hit.
Det hela började när de flyttade ut till Byn där det fanns en hel del grejer som man behövde göra sig av med. En perfekt lokal fanns uppe på ladugården så det var bara att köra igång. Sagt och gjort, med Evas brinnande intresse för gamla prylar och Annas lediga utrymme öppnade de sin loppis.
– Folk kommer inte bara hit för att fynda, de kommer även hit för att göra sig av med olika saker, förklarar Eva. Det har blivit som en återvinningsstation här och vi gör även vårt bästa för att skänka till behövande. Just nu har vi flera kartonger med grejer som flyktingfamiljer kommer att få användning av.
När öppetskylten sitter uppe ute vid E 45:an, då är man välkommen till Byns loppis för att fynda.
