Annonser

Personalen på Hälsocentralen har fått en ny veranda

Foto av författare

Jessica Grip

veranda.jpg
Mallan, Mona, Mats, Ingrid och Karin njuter en stund på den fina verandan. Foto: Morgan Grip
Mats Yxerius, sjuksköterska på Hälsocentralen i Sveg, tröttnade på den tråkiga verandan i anslutning till personalrummet och tog saken i egna händer. Sedan några veckor tillbaka har han jobbat på sitt projekt och natten till igår stod den nya verandan färdig. Han har ordnat sponsorer som bidragit med material och han har snickrat blomlådor och spaljéer som nu pryder den tidigare så tråkiga verandan.

– Det här är blev ju riktigt bra, säger Mats som har fått mycket positiv respons från all personal.

Han har tidigare arbetat i Trysil och där är hela samhället väldigt måna om sitt sjukhus, de ordnar insamlingar och bassarer för att kunna köpa ny urtrustning och allt är ideellt arbete.

– Jag tänkte att kan de i Trysil så kan jag, skrattar Mats, som har lagt ner ganska många timmar på verandarenoveringen.

Han vill här skicka ett tack till alla som gjort detta möjligt.

Ett stort tack till:

AB Karl Hedin som skänkte virke till alla blomlådor och spaljéer

ICA & Coop som gav bort stora mängder planteringsjord

Hermanssons Färg & Måleri som sponsrade med färg

Hagströms & Floristen & Blomnisse som skänkte plantor & växter

Staffan Söder som lånade ut sin hyvel/kapmaskin

Annonser

Annonser
Prenumerera på min YouTubekanal

Morgan Grip – I kameralinsen med Härjedalen som utgångspunkt. Det är självklart helt gratis!