Annonser

Sveg vann efter två sena mål

Foto av författare

Morgan Grip

p1000445.jpg
Ida Danielsson som springer kontinuerligt och verkar outtröttlig är den som fastställer slutresultatet till 2-0 i matchens 90:e minut. Foto: Morgan Grip
Svegs fotbollsdamer inkasserade tre välförtjänta poäng i lördagens hemmamatch mot serieledarna Myssjö/Ovikens IF.

I en ganska jämn och chansfattig match var Sveg det något bättre laget och vinner rättvist med 2-0 efter två sena mål.

– Jag tycker det är vi som skapar lägena, de har egentligen inga farligheter. Jag tycker tjejerna gör en fantastisk laginsats, jag är nöjd med allihopa i dag, säger Svegs tränare Tobias Andersson.

Noterbart är att i Svegs mål stod en knäskadad Mikaela Bäckström, som fick hoppa in i målet då Svegs ordinarie målvakt saknades.

– Mikaela har en knäskada som gör att hon har svårt att springa så därför fick hon stå i mål i dag när Viktoria Lindgren inte kunde vara med, säger Andersson.

Matchfakta
Seriematch, div 3. Omgång 5
Svegs IK – Myssjö/Ovikens IF 2-0 (0-0)

1-0 Camilla Svensson 87'
2-0 Ida Danielsson 90'

Domare: Magnus Proos, Sveg
Publik: 20
Arena: Svegs IP

 

Bild 2

p1000380.jpg

Bildtext 2
Camilla Svensson oroar ständigt motståndarförsvar och målvakt. Hon ger också sitt lag ledningen med 1-0 i matchens 87:e minut. Foto: Morgan Grip.
Annonser

Annonser
Prenumerera på min YouTubekanal

Morgan Grip – I kameralinsen med Härjedalen som utgångspunkt. Det är självklart helt gratis!