Annonser

Ungdomslag rönte cupframgångar

Foto av författare

Morgan Grip

fil_000.jpeg
Svegs IK U11/12 vann Din lokaltidning cup i Sandviken i helgen. Foto: Morgan Grip
Svegs IK:s U11/12-lag, med spelare födda -04 och -05 deltog i helgen i Din lokaltidning cup i Sandviken och såg till att den största bucklan följde med hem till Sveg.

Cupen omfattade sex lag där Skogsbo SK och Brynäs IF stod för motståndet i gruppspelet. Skogsbo, som bland annat är moderklubb för en viss Nicklas Lidström, besegrades med 5-2 i gruppspelet och klassiska Brynäs fick se sig slagna med hela 8-0 av ett taggat Svegslag.

I semifinalen väntade värdklubben Sandvikens IK men inte heller de kunde stoppa härjedalingarnas framfart. 7-0 till Sveg och finalplatsen var säkrad.

I den andra semifinalen gjorde Brynäs och SK Iron upp om en finalplats och Brynäs kunde till slut vinna med 4-3 vilket öppnade för en chans till revansch för Gävlelaget.

Finalen spelades kl 20.00 på söndagskvällen och det visade sig att Sveg hade laddat om bäst. 4-1 efter första perioden blev för tufft för Brynäs att hämta ikapp. Matchen slutade 5-3 till Sveg och cupsegern var säkrad.

– Det är så roligt att se att det vi nöter varje träning börjar ge resultat. Alla killar har gjort en fantastisk insats här i helgen, säger Johan Karlsson som är en av ledarna kring laget och passar även på att rikta ett tack till de tillresta Svegssupportrarna.

– I finalen var det ganska mäktigt att höra dem där på läktaren, säger Karlsson.

 

Bild 2

fil_000-2.jpg

Bildtext 2
Lagkaptenen Arvid Söderqvist Tullnérs fick ta emot segerpokalen efter att Brynäs besegrats med 5-3 i finalen. Foto: Morgan Grip
Annonser

Annonser
Prenumerera på min YouTubekanal

Morgan Grip – I kameralinsen med Härjedalen som utgångspunkt. Det är självklart helt gratis!