Annonser

Stort GRATTIS till Cecilia Svensson vinnare av tomtetävlingen 2013

Foto av författare

Morgan Grip

img_9830.jpg
Cecilia Svensson i Sveg blev den lyckliga vinnaren som tog hem 1 000 kronor i presentkort på valfritt ICA Supermarket eller Coop. Foto: Morgan Grip
Av totalt 416 inlämnade svar var ni 27 stycken som lyckats gissa rätt på alla våra fyra Sveg.se-tomtar. Av er som lyckats med det drog vi i dag en vinnare.

Stort GRATTIS säger vi till Cecilia Svensson i Sveg som blev den lyckliga vinnaren och tog hem 1 000 kronor i presentkort på valfritt ICA Supermarket eller Coop.

Tomte#1 var Magnus "Möggel" Proos med beskrivningen:
"Denna tomte styr släden efter noter, ser glasklart på tillvaron men du vill inte ha in honom i badrummet."

​Tomte#1 var Ingrid Larsson med beskrivningen:
"Den här tomten kan skjuta skarpt – både på is och på land."

​Tomte#1 var Stefan "Skinken" Thullnérs med beskrivningen:
"Den här tomten sköter bokföringen i tomteverkstan, i alla fall när han inte kollar på fotboll eller griljerar skinkan."

​Tomte#4 var Lina Blomqvist med beskrivningen:
"Den här tomten tar hand om smånissarna i tomtefamiljen men på spänstiga ben rycker tomten ut när det gått alltför hett till med knäckkokningen."

Vi vill tacka alla som varit med och gissat samt våra tomtar och Thomas Pedersen som har författat de finurliga beskrivningarna.

Nästa år är vi tillbaka med fyra nya tomtar men det kommer fler tävlingar på sveg.se innan dess. Håll utkik!

Bild 2

img_8789.jpg

Bild 3

img_8839.jpg

Bild 4

img_8831.jpg

Bild 5

img_8927.jpg

Bildtext 2
Tomte #1: Magnus ”Möggel” Proos
Bildtext 3
Tmte #2: Ingrid Larsson
Bildtext 4
Tomte #3: Stefan ”Skinken” Thullnérs
Bildtext 5
Tomte #4: Lina Blomqvist
Annonser

Annonser
Prenumerera på min YouTubekanal

Morgan Grip – I kameralinsen med Härjedalen som utgångspunkt. Det är självklart helt gratis!